Kişisel Koruyucu Donanım (KKD)

               

 

Kişisel Koruyucu Donanım (KKD)

 

Çalışanların yaptıkları işle ilgili kişisel koruyucu donanımların tespit edilmesi, kayıtların tutulması ve kullanımının denetlenmesinin sağlanması veya denetlenmesi

Kişisel Koruyucu Donanımlar (KKD), işyerinde ve günlük kullanımda olası kazalara karşı korunma sağlamak amacıyla kullanılan ürünlerdir.

Bir veya daha fazla sağlık ve güvenlik tehlikesine karşı koruma sağlamak amacıyla kişilerce giyilmek veya tutulmak/taşınmak üzere tasarlanmış herhangi bir cihaz, alet veya malzeme Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) olarak addedilir. Yüksekte çalışan bir işçinin dengesini kaybederek düşmesini önlemek için kullandığı emniyet kemeri, inşaatta çalışan bir işçinin üzerine düşen bir parça sonucu başından yaralanmasını engellemek için başına taktığı baret, gürültülü ortamda çalışan bir işçinin işitme duyusuyla ilgili sorun yaşamaması için kulağına taktığı tıkaç veya kulaklık birer kişisel koruyucu donanımdır.

Kişisel koruyucu donanım, temel sağlık ve güvenlik gereklerini karşılamalı ve amacı doğrultusunda kullanıldığında kullanıcıların, diğer bireylerin, hayvanların ve bitkilerin sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atmamalıdır. KKD’nin öngörülen kullanım süresince amaçlanan korumayı sağlayabilmesi temel sağlık ve güvenlik gereklerini karşılamasına yani en uygun koruma seviyesini sağlayacak şekilde tasarlanmasına bağlıdır. Temel sağlık ve güvenlik gerekleri ergonomi, uygun/zararsız malzeme kullanımı, kullanıcıyı engellememesi, rahatlık ve etkinlik, hafiflik ve dayanıklılık gibi genel özellikler ile ürünün tipine/kullanım alanına göre taşıması gereken ilave özelliklere ilişkin unsurlardan oluşmaktadır..

KKD’nin yeterli koruma sağlayabilmesi temel sağlık ve güvenlik gereklerini karşılamasının yanı sıra doğru KKD’nin seçimine ve KKD’nin doğru kullanımına da bağlıdır. Bir donanımın hangi amaç ve alanlarda kullanılabileceği, hangi risklere karşı ne kadar koruma sağlayabileceği, ne şekilde kullanılması gerektiği, muhafazası, bakımı ve temizliği gibi konular doğru KKD seçimi ve kullanımı açısından gereklidir.